Po dostaniu się do szpitala większość chorych dostaje kroplówkę. Jest to bardzo powszechny sposób podawania płynów oraz leków, dzięki jakiemu mogą one zadziałać szybko i efektywnie. Dlaczego kroplówka jest tak popularna? Co powoduje, że lekarze chcą podać substancje lecznicze właśnie za jej pośrednictwem, a nie doustnie?
Kroplówka – czym ona jest?
Kroplówka to plastikowy zbiornik z płynem, jaki za pośrednictwem przewodu wpiętego do wenflonu powoli przepływa do żył. Wielokrotnie to wodny roztwór soli fizjologicznej w fizjologicznym stężeniu. Łatwo w nim rozpuścić różnorodne leki, przeważnie przeciwbólowe albo moczopędne. Tak samo często zawartość kroplówki to płyn z glukoza. Wenflon to specjalistyczna igła wkłuwana dożylnie do żył obwodowych. Z jej pomocą substancje zawarte w płynie w środku kroplówki dostają się wprost do krwiobiegu. Przez to lekarstwa szybko docierają do określonego miejsca i efektywnie działają już po paru minutach.
Kroplówka – czemu jest dobra?
Leki podawane doustnie potrzebują przejść dość długą drogę zanim dostaną się do krwi i zaczną funkcjonować. Po wprowadzeniu ulegają przebiegom trawienia i wchłaniania, czasem potrzebują także aktywacji poprzez metabolizm w wątrobie. Natomiast substancje lecznicze podane za pomocą kroplówki trafiają wprost do krwiobiegu i mogą już działać od razu. Prościej jest też monitorować w ten sposób stężenie leku, gdyż przebiegi trawienia i wchłaniania bywają osobniczo zmienne i zależą od dużej liczby czynników. Ich pominięcie pozwala na uzyskanie pożądanego poziomu leku już po przekazaniu.
Kroplówka – co można przekazać za jej pomocą?
Jeśli zawartość kroplówki stanowi jedynie wodny roztwór soli fizjologicznej, wówczas odpowiada ona za właściwe nawodnienie pacjenta. To jest szczególnie przydatne po różnego rodzaju urazach, krwawieniach, lub w okresie okołooperacyjnym. Często drogą dożylną jest przekazywana również glukoza, wielokrotnie u osób chorych na cukrzycę lub wyniszczonych oraz niedożywionych. W przychodniach popularną rzeczą jest także podawanie za pośrednictwem kroplówki lekarstw przeciwbólowych. Działają one wtedy sprawniej i efektywniej, co jest wyjątkowo ważne w bólu powiązanym z operacją.
Zwykle w kroplówkach rozpuszcza się także lekarstwa moczopędne, potrzebne szczególnie u chorych z niewydolnością nerek lub serca. Roztwór przekazywany dożylnie to też świetna metoda naprawiania niedoborów i zaburzeń elektrolitowych, np. niedoboru sodu, magnezu, czy witamin. Taką praktykę używa się u osób starszych, wyniszczonych, spożywających duże ilości alkoholu, u których deficyty minerałów są częste. Wlew magnezu do żył jest również popularny u pań w ciąży, którym zagraża przedwczesny poród, bo pierwiastek ten działa rozkurczająco na macicę. Za pomocą kroplówki można również wyrównać poziom żelaza u chorych z anemią.

Autor: kroplówki Gdańsk