Tysiące maturzystów co roku stają przed podejściem decyzji, jaka potrafi stanowić decydujący nacisk na ich życie, status socjalny, dochody. Decyzją ową staje się dobór kierunku i środowiska studiowania. Dobór nie jest oczywisty, gdyż w Polsce funkcjonuje ponad 400 uczelni, zaś tymczasem nikt nie odbiera młodym ludziom uzyskiwania edukacji poza terytorium kraju.

Czym kierować się przy wyborze studiów? Nie ma doskonałego środka. Główną decyzję licealiści wybierają urządzając, co będą realizować w przyszłości. Duże znaczenie dla kolejnych studentów mają własne zainteresowanie, propozycja programowa szkoły, możliwość znalezienia pracy po zakończonych studiach, wysoki szczebel wykształcenia czy możliwość porządnych odległych przychodów. Większość osób podejmuje decyzję zważając też na kwestie społeczne, jak droga od domu prywatnego, bliskość miłości i znajomych ze szkolnej ławy. Do największych profili wybieranych przez uczni przynależą nauki medyczne, prawo, ekonomika, kierunki związane z językami obcymi, bądź studia techniczno-inżynierskie: elektronika i robotyka, programistyka, budownictwo, geodezja.

Gdy profil studiów stał się uprzednio wybrany, następuje moment na dobór położenia studiowania. Szkoły w Krakowie proponują blisko wszystkie spośród najpowszechniejszych profili studiów. Kraków ma najstarsze w kraju sięgające XIV wieku, kultury studenckie. W Krakowie funkcjonują 23 akademie wyższe. Co rok miasto gości około 200 tysięcy słuchaczy, zaś absolwenci krakowskich uczelni wyznaczają inne dróżki postępu w różnego rodzaju płaszczyznach bytowania, co jest najlepszą promocją Krakowa, jako spodziewanego lokum studiów.

Autor: Uczelnie prywatne w Krakowie