Pierwszy raz u dentysty może być ogromnie stresująca nie tylko dla pociechy, ale i dla rodziców. W takim razie, by zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów należałoby przygotować właściwie naszego szkraba.

Kiedy po raz pierwszy pojawić się w gabinecie?
Amerykańscy specjaliści rekomendują pierwszą wizytę przed ukończeniem pierwszego roku życia, więc zanim ukażą się pierwsze zęby. Dzięki temu brzdąc będzie od najwcześniejszych lat życia oswojony z widokiem gabinetu dentysty, stanie się to dla niego zwykłe środowisko, takie jak restauracja czy sklep.
W wieku 2 lub 3 lat, dzieciaczek powinien odbyć tzw. wizytę adaptacyjną. Wtedy w luźnej oraz miłej atmosferze zapoznaje się z gabinetem, uczy się umyć zęby. Przez taką przyjazną atmosferę, wizyta w gabinecie stomatologicznym będzie mu się kojarzyła z czymś dobrym.
Niezwykle istotna jest także funkcja rodziców. Powinni oni przedstawić malcowi, jak będzie wyglądać kontrola. Nade wszystko unikać mówienia nieprawdy. Budujmy dookoła wizyty dobre skojarzenia.
Możemy również patrzeć na bajki lub książeczki, które przyzwyczają pociechę do gabinetu. Powinno się także układać różne gry. Można zrobić sobie wyścigi na szczotkowanie zębów czy zrobić przegląd zębów lalkom i maskotkom.
Rodzic również może odbyć wizytę u stomatologa oraz zabrać ze sobą dziecko i na sobie pokazać, jak przebiega cała wizyta oraz, iż nie wiąże z nią się nic przerażającego.
Rodzice nie powinni wyczekiwać na moment, gdy pojawi się ból uzębienia. Wówczas pierwsza wizyta u dentysty będzie łączona z niepokojem i bólem, takowy uraz jest wstanie pozostać dzieciaczkowi na lata. Pierwsza wizyta na dentystycznym fotelu, powinna ograniczyć się do przeglądu zębów. To nic okropnego, a równocześnie dzieciaczek poznaje się z tym całkiem charakterystycznym meblem i dentystą… Leczenie zębów zostawmy na następne wizyty.
Nagroda to podstawa!
Kluczowe jest też zachowanie po samej kontroli. Powinno się dawać nagrodę za pozytywne zachowanie naszego malucha podczas wizyty w gabinecie. Nie powinna to być droga zabawka czy gadżet elektroniczny. Może to być po prostu przytulas, pochwała lub całus. Powinno się także na spokojnie pogadać z brzdącem o wizycie. Przez to rodzic szybciej zauważy możliwe obawy pociechy. Powinno się też zorganizować razem czas. Wybrać się do kina czy na spacer. Takie przyjemne momenty umożliwią zrelaksowanie się zarówno maluchowi.
Jakim sposobem jeszcze pomóc dziecku? Warto wziąć wraz z sobą rzeczy, jakie pomogą nam zlikwidować niepokój. Może być to na przykład najbardziej lubiana maskotka czy inna błahostka. Dzięki temu gabinet dentystyczny będzie chociaż troszkę poskromiony. Maluch będzie miał obok siebie coś co lubi oraz zna.

Podsumowując wizyty dzieciaczka w gabinecie stomatologicznym w żaden sposób nie muszą kojarzyć się z niepokojem i płaczem. Bardzo znaczące jest odpowiednie przygotowanie dziecka. Dużą funkcję w tym procesie odgrywają rodzice, którzy są ogromnym wsparciem dla dziecka, które zazwyczaj obawia się doświadczeń, które są nowe.

Źródło: licówki Gliwice